Hengkou kirke renoveres

Våren 1919 startet Frikirkens misjonærer et arbeid i Hengkou, en liten by 29 km vest for Ankang, midt i hjertet av Kina. Frikirkens pionermisjonær, O.A. Sommernes, leide lokaler først for så å kjøpe dem i 1923 for 184 sølvdollar.  Slik skikken var, måtte Sommernes invitere til en stor middag for å bekjentgjøre salget og overrekke salgssummen. Da stod det et to-etasjes hus der fremst langs hovedgata med stor hage bakenfor.

Den dag i dag er dette stedet fortsatt basen for kristent arbeid i Hengkou, og nå er denne gaten blitt en attraksjon for sin gamle kinesiske stil.

Ellen Madsen hadde geiter som fikk være med henne til fjells på sommerferie.

Ellen Madsen fra Oslo er den eneste misjonæren som har bodd i Hengkou fra 1939 til 1947. Hun var utdannet sykepleier og hjalp mange med deres plager og sykdommer. Folket i byen kalte henne bare «doktor Mei». Men helt fra starten i 1919 og fram til kirken ble stengt i 1950, har kinesiske medarbeidere ivret for å fortelle om Jesus til befolkningen i Hengkou.  Allerede våren 1920 ble de to første døpt: en eldre kvinne, Pan Puo, og evangelistens datter, Mei Yung.

  Glede over å bli døpt. To kvinner i Hengkou på 20-tallet.

Ved nyttår 1939 fikk Hengkou status som egen menighet. 35 voksne og 10 barn ble overført fra Ankang. Samtidig ble det regnet som en misjonsstasjon siden Ellen Madsen flyttet dit. Det var mange kristne kvinner i menigheten, ivrige etter å få andre med på møter.

Allerede i september 1939 hadde de begynt å bygge en kirke i hagen, men det stoppet opp pga kulde, mangel på arbeidere og også midler fordi det var krig i Europa. Veggene stod ferdige, men uten vinduer eller tak, i flere år.  Dette kirkebygget ble aldri fullført.

Fronten av dagens kirke

Arbeidet ble startet opp igjen i 2006, og det er igjen kirken i Ankang som har ansvaret for Hengkou. Hver søndag er det gudstjeneste. Menigheten samles nå i andre etasje i huset ut mot gaten for å høre fra Guds ord, be og synge sammen. Fra dette stedet er det mange, både voksne og barn, som gjennom 100 år har hørt om Jesus og blitt døpt inn i Guds verdensvide familie.

Huset fram mot veien er bygd av en bank, som brukte stedet før kirken tok over igjen i 2005, men de gamle bolighusene bakenfor, i hagen, trenger virkelig renovering for å møte dagens standard. Menigheten ønsker å ha en arbeider boende der, men da må det først gjøres noe, særlig med kjøkken og bad. Derfor har de nå satt i gang med renoveringen og satser på at Hengkou kirke skal bli et godt sted å bo og arbeide for Guds rike.

Husene i bakgården som skal renoveres

I dag er det pastor Sun, kona til pastor Cui i Ankang, sammen med en evangelist som reiser til Hengkou hver helg og har ansvaret for arbeidet der.  

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: